Dlaczego włosy elektryzują się i jak temu zaradzić
Nasze włosy w pewnych okolicznościach ładują się dodatnio i przez to odpychają się. W efekcie możemy zauważyć, że część z nich podnosi się w charakterystyczny sposób, szczególnie jak nosimy czapki. Sprzyja temu brak odpowiedniego nawilżenia. Jeśli włosy są szorstkie, przesuszone, to znacznie łatwiej ulegają elektryzowaniu. Wysuszamy je przez przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Przyczyniają się do tego zjawiska również zwykłe, codzienne czynności, które wykonujemy w niewłaściwy sposób – to, jak czeszemy, myjemy i suszymy swoje włosy.
Na elektryzowanie najbardziej podatne są włosy suche, zniszczone, nie obciążone. Za pomocą właściwej pielęgnacji możemy jednak zmniejszyć ten problem, a nawet całkowicie go wyeiminować.
Elektryzowanie się włosów zależy również od tego, czym je czeszemy. Nie poświęcajmy zbyt dużo czasu na czesanie – włosy tego nie lubią. Używając plastikowej szczotki łamiemy włosy, ale też wzmagamy ich elektryzowanie. Czeszmy się naturalną szczotką z włosia dzika oraz Tangle Teezer, polecane są również drewniane grzebienie.
Jeśli jesteś w miejscu publicznym, a włosy jak na złość elektryzują się, to możesz poradzić sobie z tym problemem dosyć szybko. Wystarczy, że zmoczysz sobie ręce i przeciągniesz nimi delikatnie po włosach. Możesz również użyć kremu do rąk, Po tym niesforne włosy powinny opaść.
Ważne jest nawilżanie włosów. Zimą włosy potrzebują przede wszystkim emolientów – substancji, które otaczają je specjalnym filmem nie pozwalającym na odparowanie wody. Nawilżone włosy, w przeciwieństwie do suchych, mniej się elektryzują, są cięższe i bardziej mięsiste. Do intensywnego nawilżania włosów przydają się też domowe maski.
Pamiętajmy, że szampony zawierające silne detergenty mogą przesuszać włosy – suche pasma zaś są lekkie i łatwo poddają się elektryzowaniu. Nie zapominaj o odżywce do włosów przy każdym myciu, to ona jest odpowiedzialna za jakość włosa przy codziennej pielęgnacji.
Unikaj tarcia włosów szorstkim ręcznikiem nie tylko je uszkadza, ale też wzmaga elektryzowanie – wycieraj włosy po myciu bawełnianymi materiałami lub ręcznikiem papierowym. Najlepiej jest odsączyć nadmiar wody i zostawić włosy do podeschnięcia, a następnie lekko podsuszyć chłodnym nawiewem suszarki .
Susz włosy suszarką z jonizacją. Większość nowoczesnych suszarek posiada funkcję jonizacji, która powoduje wytwarzanie jonów ujemnych neutralizujących jony dodatnie na włosach. Dzięki temu włosy się nie elektryzują, a ponadto są bardziej gładkie i lepiej się układają.
Włosy, które są zbyt lekkie, łatwiej się elektryzują i unoszą po każdym zdjęciu czapki z głowy. Warto więc je dociążać za pomocą ulubionych olejków, zazwyczaj oleju arganowego, który świetnie sprawdza się do zabezpieczania końcówek. Natomiast jeśli przebywasz w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, korzystaj z nawilżaczy bądź kładź na kaloryferze mokry ręcznik.
A zatem:
- Noś czapki wykonane tylko z naturalnych materiałów
- Unikaj syntetycznych ubrań
- Pij dużo wody – włosy trzeba też nawilżać od wewnątrz
- Nie dotykaj włosów zbyt często
- Płucz czapki w płynach do płukania tkanin (wykazują one działanie antystatyczne).
- Regularnie szczotkuj włosy (dzięki temu rozprowadzisz na nich naturalne sebum, które je dociąży)
- Nie susz włosów gorącym nawiewem suszarki, odstaw prostownicę
- Niewątpliwie na elektryzowanie pomaga też keratynowe prostowanie włosów